Skladování semen

Pro informace o skladování semen pokračujte ve čtení na této stránce. Chcete-li si přečíst více o tom, proč si myslíme, že semena je třeba skladovat a uchovávat, podívejte se na O nás strana.

 

Základní body skladování osiva

  • Semena vyžadují chladné a suché místo, kde je nejlépe skladovat. Kolísání teploty a vlhkosti jsou nejhoršími nepřáteli semen.
  • Nejsilnější semena v době sklizně vydrží nejdéle skladovat. (Jako principál prodáváme pouze značky, které mají nejsilnější semena.)
  • Nesprávně vysušená semena se mohou časem drasticky zhoršit. (Semínka, která prodáváme, byla před zabalením řádně vysušena a pro optimální uchování je stačí skladovat v chladném prostředí s nízkou vlhkostí).
  • Sáčky a sklenice by měly být v době skladování jasně označeny názvem kmene, datem a dalšími relevantními informacemi o kmeni, který uchováváte.

 

Vlhkost

Semena provádějí životní procesy v nízké míře, zatímco jsou v klidu. Vlhkost, kterou absorbují ze vzduchu, se spojí s uloženou výživou v semenech a vytvoří rozpustnou potravu, která se pak spojí s kyslíkem ze vzduchu a uvolní vodu a teplo. Příliš mnoho vlhkosti ve vzduchu způsobí, že semeno příliš rychle spálí uloženou potravu a vytvoří přebytečné teplo, které dále sníží schopnost semen klíčit. Je potřeba omezit tyto výměny na minimum během skladování, aby se prodloužila životnost semen.

6-9% vlhkosti je ideální pro dlouhodobé skladování konopných semen. Test úrovní vlhkosti ukazuje, že semena s tvrdou skořápkou, jako je konopná semena, se při položení na beton a úderu kladivem roztříští, místo aby se rozdrtili při vlhkosti přibližně 8 %.

Silikagel, často používaný při sušení semen, lze také použít k udržení stabilní úrovně vlhkosti v nádobě pro trvalé skladování. Používají se stejné hmotnosti silikagelu jako semena. Obecně konopná semena váží mezi 0.01 a 0.02 gramy a naše sáčky se silikagelem obsahují 0.5 g. Doporučujeme semena uchovávat v hliníkových sáčcích na zip a uchovávat je v nádobách na semena spolu se správným množstvím silikagelu pro udržení nízké úrovně vlhkosti. Uvědomte si, že přílišným snížením vlhkosti můžete semena vážně poškodit, proto nepoužívejte příliš mnoho vysoušedla.

 

Teplota

Semena mohou přežít teploty, které by zabily mateřskou rostlinu, pokud jsou důkladně vysušeny. Nadměrná vlhkost v semenech, která jsou poté zmrazena, může potenciálně zmrznout a poškodit semeno.

Semena je třeba skladovat na chladném nebo chladném místě. Umístění na úrovni podlahy je proto vhodnější než umístění blíže stropu, který může být výrazně teplejší. Pro dlouhodobé skladování je však nejlepší umístit semena do chladničky nebo mrazničky, pokud je obsah vlhkosti v semenech a skladovací nádobě nízký a nádoba je vzduchotěsná. Ideální teplota v chladničce je kolem 4ÓC.

Mraznička je nejlepší pro dlouhodobé skladování semen, ale musíte se ujistit:

  1. Semínka nevyndáváte příliš mnoho nebo na dostatečně dlouhou dobu, aby se změna teploty projevila na semenech.
  2. Když chcete semena vyjmout z mrazničky, necháte nádobu zavřenou, zatímco semena zahřejí na pokojovou teplotu, jinak se na semenech vytvoří kondenzace.

 

Světlo

Podobně jako vlhkost a teplota může světlo pomoci stimulovat a podporovat proces klíčení. A stejně jako mnoho potravin, léčiv a chemikálií se rychle kazí, když jsou vystaveny světlu, stejně tak je ovlivněna životaschopnost a životnost semen vystavením světlu během skladování.

 

Problémy se skladováním semen

Plíseň/plíseň

Semena, která nebyla před uzavřením do nádob vysušena na správný obsah vlhkosti, mohou a často hnijí. Jednoduchý test: po „usušení“ a vložení do uzavřených skleněných nádob se během několika hodin objeví kondenzace na vnitřní straně nádoby, což naznačuje potřebu dalšího sušení. K tomu by měl pomoci silikagel.

Hmyz

Hmyz, který mohl uniknout pozornosti, může způsobit zkázu na uskladněných semenech. Několik špetek křemeliny (DE) je bezpečný, levný a netoxický způsob ochrany semen proti poškození hmyzem. Nepotřebuje mnoho; Před konečným uzavřením a skladováním se ujistěte, že všechna semena lehce obalíte. DE je k dispozici ve většině zahradních center.

Hlodavci

Semena, která nejsou uložena ve skle nebo kovu, mohou poskytnout skutečnou hostinu pro myši a jinou malou havěť. Ujistěte se, že všechna semena jsou uchovávána v dobře označených kovových nebo skleněných nádobách.